Kognitiivne õppimine

Teine kodutöö oli kognitiivsest õppimisest. Materjal, mille pidi läbi töötama, tekitas mitmeid mõtteid, sest teemad on eelnevate õpingute käigus korduvalt läbi käinud.

Näiteks mälu. Varem arvati, et töömälu maht on 7+/-2 ühikut. Nüüdseks on seda mahtu vähendatud 3-5 peale. Kindlasti oleneb kõik inimesest endast, aga kas võiks olla asi ka digitehnoloogiate kasutamises. Me saame salvestada info endast väljapoole ning seetõttu aju kui muskel ei pea enam nii palju töötama. Meie väga kaugete esivanemate mälu oli kindlasti palju mahukam, sest neil puudus üleskirjutamise oskus ja võimalus ning info kanti edasi suusõnaliselt (nt. regilaulud põlvest põlve).

Mälu üldse on väga huvitav ja tundlik nähtus. Mida rohkem me meenutame sündmusi, seda rohkem need tegelikult kustuvad või muutuvad. Samuti on võimalik sisestada vale-mälestusi.

Teine huvitav teema on õpistiilid. Viimasel Lõimitud aine- ja keeleõppe päeval esinenud TLÜ teadur Grete Arro soovitas õpistiilid ära unustada. Jah, me võime teada, et kellelegi sobib tegevusele keskenduv õppimine, aga selle juurde ei tohiks kinni jääda. Pigem peaks arendama õpsitiile, mis võib-olla pigem ei sobi. Olles varasemalt läbinud erinevaid teste ja end analüüsides, siis tean, et olen visuaalne õppija. Näiteks rääkides mälust, tuleb koheselt silme ette ühe õppejõu poolt kujutatud pudel, kus töömälu on justkui pudelikaela osa – kui info mahub sealt läbi, siis ta ka säilib meis pikemalt. Samas ei sobi mulle eriti kirjud, pisikeses trükis mõistekaardid, mistõttu olen valinud enda mõttekaartide koostamiseks veidi teise stiili.

Minu mõistekaart keskendubki infole, mis on minu jaoks uus. Mälul ning õpistiilidele ma seekord palju ruumi ei andnud.

 

kognitiivne

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s